
Double Indemnity
Film Noir på Capitol!
Noirvember är en månad av dödliga kvinnor, trenchcoatklädda män, komplicerade intriger och olyckliga slut. Som vanligt firar Capitol film noir i november och i år blir det Rita Hayworth i Gilda, Robert Mitchum i Out of the Past, Jack Nicholson i Chinatown, Carol Reeds Tredje mannen, Otto Premingers Laura, Barbara Stanwyck i Double indemnity, och sist men inte minst är vi otroligt glada över att kunna visa originalversionen av Nightmare Alley med Tyrone Power, baserad på samma bok som nu Guillermo del Toro filmatiserat igen.
Sexfaldigt Oscarbelönade Billy Wilders Double Indemnity, med hårdkokt manus av Raymond Chandler, anses vara filmhistoriens både första och främsta film noir, med Barbara Stanwyck som förebilden för alla kommande femme fatales. Filmen nominerades till hela sju Oscar och bygger på en bästsäljare av James M. Cain, som också skrev Postmannen ringer alltid två gånger.
Dine-in:
På denna visning finns ett antal 'Dine-in-platser' (orangefärgade i stolskartan) till vilka mat och dryck serveras från vår bistro direkt in i salongen. Du förbeställer detta i samband med ditt biljettköp här på hemsidan eller i efterhand via länk i bokningsbekräftelsen. Maten serveras sedan diskret till din plats i salongen under filmens gång. Önskar du komplettera ditt köp på plats går det naturligtvis bra, antingen i vår foajébar eller direkt från din plats i salongen via den QR-kod du där finner.
- Regi
- Billy Wilder











